Moderna nauka otkrila je da na mestima gde se sreću dva različita mora postoji barijera. Ova barijera razdvaja dva mora tako da svako ima sopstvenu temperaturu, salinitet i gustinu.[1] Na primer voda u Sredozemnom moru je toplija, slanija i manje gušća od vode Atlanskog okeana. Kada voda iz Sredozemnog mora uđe u Atlanski okean preko gibraltarskog moreuza, ta ista voda se kreće nekoliko stotina kilometara unutar Atlantskog okeana na dubini od oko 1000 metara sa svojom nepromenjenom temperaturom, salinitetom i manjom gustinom. Voda iz Sredozemnog mora se na ovoj dubini stabilizuje.[2]
Iako u ovim vodama postoje jake struje, plime i talasi, one se ne mešaju niti prelaze tu barijeru. U Kur'anu se navodi: „Pustio je dva mora da se susreću, između njih je pregrada i ona se ne mešaju.ˮ (Kur'an, 55:19-20)
Ali kada govori o barijeri između slane i slatke vode Allah spominje postojanje nevidljive brane: „On je Taj Koji je dva mora ostavio jedno pored drugog – jedno je pitko i slatko, drugo slano i gorko, a između njih je postavio pregradu i neprobojnu branu.“ (Kur'an, 25:53)
Neko bi se mogao zapitati, zašto se u Kur'anu spominje brana kada se govori o barijeri između slatke i slane vode, ali se ne spominje kada se govori o barijeri između dva mora?
Moderna nauka otkrila je da je u estuarijumu gde se sreću slatka i slana voda, sutuacija nešto drugačija nego tamo gde se sreću dva mora. Otkriveno je da u estuarijumu gde se sreću slatka i slana voda, postoji takozvana „piknoklina zonaˮ u kojoj različita gustina razdvaja dva sloja vode.[3] U ovoj particiji (zoni razdvajanja) salinitet se razlikuje i od saliniteta slatke i od saliniteta slane vode.[4] Ovo je tek nedavno otkriveno uz pomoć moderne tehnologije kojom se meri gustina, salinitet, teperatura vode i rastvorljivost kiseonika u njoj, izmeđuostalog.
Ljudsko oko ne vidi razliku između dva mora koja se susreću. Umesto toga, nama dva mora izgledaju kao jedno, homogeno, more. Isto tako, ljudskom oku je nevidljiva podela vode u estuarijima na tri vrste: svežu (slatku), slanu i vodu u particiji (zoni razdvajanja).
[1] Richard A. Davis, Principles of Oceanography, 2nd edition, Boston, Addison Wesley Longman Publishing Company, 1977, pp. 92-93.
[2] Ibid, p.93
[3] M. Grant Gross, Oceanography: A View of Earth, 6th edition, New Jersey Prentice Hall“, 1992, p. 242; Harold V. Thurman, Introductory Oceanography, 10th edition, New Jersey: Prentice Hall; 2003,‘ pp, 300-301.
[4] M. Grant Gross, Oceanography: A View of Earth p. 244. Harold V. Thurman, Introductory Oceanography pp, 300-301.
Iz knjige: “Moja velika ljubav prema Isusu me je dovela do Islama.”